Jungtinių Valstijų pasiuntinys klimato klausimais Johnas Kerry antradienį sakė, kad Vašingtonas tiria galimybę nustatyti mokestį importui iš šalių, kurios neapmokestina teršėjų. Tačiau perspėjo, kad toks žingsnis gali kelti riziką ekonomikai. JAV vyriausybė nori sužinoti, koks bus anglies dioksido sienos mokesčio poveikis prieš įvedimą. Taigi, atrodo, kad JAV analizuoja daugiau nei europiečiai, naudodamiesi anglies sienų reguliavimo mechanizmu.
Vietnamo vyriausybė paragino vietinius plieno gamintojus padidinti gamybą ir apriboti eksportą, kad kovotų su kylančiomis plieno kainomis. „Turėtume teikti pirmenybę tiekimui vidaus rinkai, kad užtikrintume kainų stabilumą“, – anksčiau šio mėnesio išplatintame pareiškime sakė ministro pirmininko pavaduotojas Le Minhas Khai. Plieno kainos Vietname padidėjo 50%.
Balandžio mėn. Brazilijos platintojų plokščiojo plieno pardavimai, palyginti su atitinkamu 2020 m. laikotarpiu, padidėjo 106,69%, antradienį, gegužės 18 d., pranešė nacionalinė platintojų asociacija „Inda“. Platintojai balandį pardavė 343 100 tonų, palyginti su 166 000 tonų praėjusiais metais, kai dėl „Covid 19“ pandemijos kilo paklausos krizė. Pardavimų apimtys taip pat padidėjo 5,44% per mėnesį, palyginti su 325 400 tonų kovo mėnesį, pridūrė „Inda“. Be to, atrodo, kad yra požymių, jog Brazilijos plieno gamintojai gali vėl pakelti kainas apie 18 proc.
Tikėtina, kad ES problema tik blogės, nes JAV plieno rinkos kainos vis dar yra daug didesnės nei Europoje. ES nerūdijančio plieno gamintojai ir aliuminio gamintojai greičiausiai nukreips didelius plieno ir aliuminio kiekius į JAV.
Europos nerūdijančio plieno kainos nuo 2020 m. lapkričio mėn. padidėjo 81%, rašo „Deutsche Bank“ naujausiame informaciniame biuletenyje. Europos geležies ir plieno pramonės prekybos asociacija „Eurofer“ tikisi, kad 2021 m. plieno suvartojimas Europos Sąjungoje išaugs 11,7% palyginti su praėjusiais metais. Tačiau tai dar nereiškia, kad paklausa būtų pasiekusi iki Koronos pandemijos lygį, todėl stipraus ekonomikos atsigavimo atveju atrodo, kad paklausa gali dar labiau išaugti. Plieno ir nerūdijančio plieno tiekimo padėtis Europos Sąjungoje išlieka prasta ir tai dar labiau veikia rinkos apsaugos priemonės.
„ArcelorMittal S.A.“ yra Liuksemburgo tarptautinė plieno gamybos korporacija kartu su asociacija „EUROFER“ reikalauja, kad apsaugos priemonė būtų pratęsta. Beje, kompanija tikisi dar geresnio 2021 m. antrojo ketvir
io rezultato nei per pirmuosius tris mėnesius. „ArcelorMittal S.A.“ planuoja plieno paklausa Europoje padidėjimą iki 9,5%.
ES karštai valcuotų ritinių kainos padidėjo daugiau nei 130%, o Jungtinėse Valstijose jos išaugo trigubai nuo 460 USD 2020 m. iki 1500 USD 2021 m. Sparčiai augančiai Kinijos ekonomikai numatomas 18 mln. tonų geležies rūdos deficitas per pirmuosius tris 2021 m. ketvirčius, o taip pat didžiausių kalnakasių gamybos ir laivybos pajėgumų trūkumas.
„Care Ratings“ spartų plieno kainų kilimą sieja su tuo, kad iš pradžių Kinijos, o paskui ir JAV bei Europos ekonomika atsigavo, kol dar vyko Covido pandemija. Dabar ES ir JAV plieno gamintojai nesugeba suderinti pasiūlos su paklausa. Europoje plieno gamintojai jau priiminėja užsakymus 2022 m. sausio mėnesiui. Didžiausi plieno kainų šuoliai įvyko JAV, rodo „Care Ratings“. Ten HRC (FOB) kainos per metus padidėjo 160%. Vakarų Europoje 96% ir Kinijoje 79% 2022 m. Įvairių šalių į rinką atnešti skatinamieji paketai užtikrins, kad plieno paklausa išliks didelė. Nuolat didėjanti Kinijos paklausa dėl skatinamųjų priemonių paketo ir šalies noras 2021 m. sumažinti gamybą, siekiant sumažinti išmetamą CO2 kiekį, bus pagrindinis plieno kainas stiprinantis veiksnys. Rinkos apsaugos priemonės papildomai sugriežtina plieno tiekimą. Pavyzdžiui, naujos antidempingo priemonės ir tolesnės ES vykdomos antisubsidijų procedūros Indijos atžvilgiu galėti dar labiau sumažinti plieno prieinamumą ir dar labiau pakelti kainas.
ES plieno ir nerūdijančio plieno pristatymo laikas toliau ilgėja ir jau pasiekė 2022 m., sausio mėnesį. Indijai dar nesibaigė galimų ES priemonių taikymu dėl antidempingo bylos dėl nerūdijančio plieno. Europos Komisija nusprendė nustatyti laikinus antidempingo muitus šalto valcavimo nerūdijančio plieno plokščių gaminiams iš Indijos ir Indonezijos. Tačiau Indijai ir Indonezijai klausimas dar nesibaigia. Vis dar tęsiama ES antisubsidijų byla dėl Indijos ir Indonezijos nerūdijančio plieno eksporto. Kol kas nežinomos nei laikinosios priemonės, nei tendencija. Pasak „Markit“, nauji užsakymai balandžio mėnesį smarkiai išaugo, nes tiek gamintojai, tiek klientai numato staigų aktyvumo padidėjimą ateinančiais mėnesiais, nes palengvės su pandemija susiję apribojimai. Be to, nauji eksporto užsakymai labai išaugo balandžio mėn.
2021 m. balandžio 30 d., ES paskelbė ketinanti nustatyti laikinus antidempingo muitus nerūdijančio plieno šalto valcavimo plokščių valcavimo gaminiams (SSCR), kurių kilmės šalis yra Indija ir Indonezija. Tikimasi, kad Indijos kilmės SSCR bus taikomi nuo 13,4% iki 34,6% antidempingo muitai. Tikimasi, kad Indonezijos kilmės SSCR bus taikomi 19,9 – 20,2% antidempingo muitai. Oficialus pranešimas šiuo metu laukiamas ir greičiausiai jo tikimasi tik maždaug 2021 m., gegužės pabaigoje.
Kinijos vyriausybė planuoja atšaukti eksporto nuolaidas nerūdijančio plieno gaminiams. Todėl nuo gegužės 1 d., plienas iš Kinijos brangs 13%.
Apsaugos priemonių galiojimas Europos Sąjungoje baigiasi birželio pabaigoje. Ir dar nėra nuspręsta, kas bus vėliau. Kiti sprendimai dėl antidempingo priemonių ES vis dar svarstomi. Taikydama rinkos apsaugos priemones Europa praranda svarbius konkurencinius pranašumus. Jei Europos Komisija pagaliau paskelbtų apie ES apsaugos priemonių pabaigą, tai padėtų stabilizuoti plieno tiekimo grandinę.
Struktūrinės plieno ir nerūdijančio plieno gamybos, tiekimo ir platinimo problemos buvo akivaizdžios nuo 2020 m. lapkričio mėn. Europos ir Amerikos plieno gamintojai nebesugeba (arba nenori) pilnai aprūpinti savo rinkas. Be to, JAV ir ES nustatė griežtus importo apribojimus, dėl kurių daugumai nerūdijančio plieno pirkėjų beveik neįmanoma patikimai pirkti medžiagų užsienyje. Rezultatas – didžiulis plieno ir nerūdijančio plieno trūkumas Europoje ir JAV. Kainos sprogsta. Kai kurių rūšių plieno gamybos laikas dabar pasiekė 2021 m. gruodžio mėnesį. Gali būti, kad šiais metais tam tikros rūšies nerūdijančio plieno apskritai nebus gaminama. Tolesnės pramonės įmonės turės sumažinti gamybą arba visiškai uždaryti. Šimtams tūkstančių darbo vietų gresia prarasti. Be to, „Worldsteel“ asociacija prognozuoja, kad plieno paklausa padidės 5,8% tik 2021 m. O paklausa dar padidės bent 2,7% 2022 m., Viduriniuose Rytuose atkeliauja pirmieji pranešimai, kad tam tikrų rūšių žaliavų nebegalima įsigyti.
Europos metalo apdirbimo pramonė yra įsitempusi. Plieno gamybą Europoje smarkiai paveikė precedento neturintis trūkumas. EUROFER teigia, kad plieno paklausa Europoje viršija pasiūlą du, o gal net tris kartus.
Plieno ir nerūdijančio plieno ritinių trūkumas Europoje tęsiasi. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, pristatymo laikas iš integruotų plieno gamyklų, paprastai nuo 6 iki 12 savaičių, dabar pasiekė iki 5 mėnesių. Kai kurios gamyklos nepriima užsakymų iki 2021 m., pabaigos.
Kinijos vidaus nerūdijančio plieno kainos praėjusią savaitę padidėjo dėl paklausos padidėjimo. Nors nikelio kainos šiuo metu turi tam tikrų pakilimų ir nuosmukių, jos yra gana stabilaus lygio. Be to, nikelio kaina pastaraisiais mėnesiais paprastai turėjo nežymią įtaką dabartinėms kainoms.
Kinija imasi veiksmų klimato neutralumo srityje. Kinijos plieno gamintojai Tangšane turės sumažinti savo gamybą 30–50% bent jau iki 2021 m. pabaigos. Tai reiškia, kad Kinijos plieno gamyba sumažės 50–70 milijonų tonų. Pasak vieno didžiausių Vokietijos Deutsche Bank AG bankų analitikų, tikimasi, kad Kinija 2021 m. tikriausiai nebeeksportuos šalyje pagaminto plieno. Ar tikrai tai įvyks, parodys laikas.
Tai sukeltų papildomą spaudimą tarptautinei plieno rinkai. Europos ir JAV plieno gamintojai jau negali patenkinti vidaus paklausos. Tam tikrų rūšių nerūdijančio plieno 2021 m. ES net nebus gaminama. Tačiau, remiantis rinkos šaltiniais, Europos plieno gamintojai ir toliau siekia, kad ES apsaugos priemonės būtų pratęstos mažiausiai 5 metams.
Europos plieno muitų ir antidempingo politikos tikslas yra priversti pasaulio plieno pramonę pagaliau tapti ekologiškesne ir iki 2050 m. pasiekti ambicingus Europos klimato tikslus. Šiuo metu prie ES išorės sienų taikomos rinkliavos yra skirtos apsaugoti gaminius iš nešvarių šalių. Kaip pavyks toliau laikytis PPO principų nėra žinoma.
Europos plieno pramonei jau sukurtos plataus masto subsidijavimo priemonės, siekiant kompensuoti visas ES gamintojų išlaidas.
2021 m. kovo mėnesį Kinijos vyriausybės įvestos griežtos aplinkos apsaugos priemonės paveikė 26 plieno gamyklas Tangšane, kuriose iš viso buvo 127 aukštakrosnių. Kinai rimtai mažina plieno gamybą, kuri jau dabar sumažėjo 1,74 milijono tonų. Tai reiškia maždaug 17% sumažėjimą, palyginti su vasario mėnesiu. Remiantis kitais žiniasklaidos pranešimais, planuojama mažinti gamybą ir kitose Kinijos plieno srityse. O europiečiai šiuo metu šį faktą ignoruoja.
Kodėl visi nori DABAR tapti neutraliais CO2 ? Daugelį metų nieko neįvyko ir staiga visi nori tapti „žali“. Vadinamieji žalieji projektai kaip grybai kyla Vokietijos (taip pat ir Europos) plieno gamyklose. Kai kurie ES lobistų sluoksniai praneša, kad 95% investicijų į žaliąją plieno gavybą dabar sumokės Vokietijos mokesčių mokėtojai. Europiečiai ir toliau remiasi uždaromis rinkomis ir subsidijomis. Pagal spaudos ir politikų nuomonę, Vokietijos vidaus plieno pramonė arti žlugimo ribos. Europoje veikia daugiau nei 55 priemonės, apsaugančios rinką nuo pigaus užsienio importo. Bet ar tai gali padėti Europos plieno korporacijų padėčiai palengvinti?
Balandžio mėn. priemoka už lydinius padidėjo iki 9%. Labiausiai feritinių ir martensitinių rūšių. Nikelio kainų kritimas turėjo mažai įtakos kainoms. Rinkos šaltiniai teigia, kad nikelis ateityje gali kilti 30 proc. Mažėjančios nikelio atsargos ir didėjanti elektrinių transporto priemonių paklausa skatina nikelio kainos augimą pasauliniu mastu. Ferro molibdeno vis dar trūksta, jo kainos yra aukštos – pakilusios 32%. Nuo 2020 m. rugsėjo mėn. molibdeno kaina nuolat augo ir 2021 m. kovo mėn. jo kaina pasiekė 29 000 USD už toną. Prognozuojama ir tolimesnis net ir gegužės mėnesį lydinio priedų padidėjimas.
Taigi, pastebimas ryškus Ferro mangano tiekėjų ir pirkėjų agresyvus kainų karas dėl nerūdijančio plieno riboto Europoje prieinamumo. Panašu, kad jos ir toliau turės augimo tendenciją.
Metalo laužo ES taip pat tebėra nedaug, o jo paklausa ir toliau auga. Vanadis tampa vis įdomesnis baterijoms. Geležies rūdos kainos pakilimui turėjo įtakos Kinijos taikomos priemonės.
Kovo mėnesį nikelio kaina Londono metalų biržoje (LME) sumažėjo iki maždaug 16 000 USD už toną. Tačiau tai turėjo mažai įtakos nerūdijančio plieno kainoms. Nerūdijančio plieno rinką ir toliau lemia bendras trūkumas ir nuolat auganti plieno perdirbimo pramonės paklausa. Tai atsispindi ir lydinio priemokose, kurias naudoja Europos plieno gamintojai. Čia beveik galima teigti, kad nerūdijantis plienas ir nikelis atsiskyrė vienas nuo kito. Nikelis akivaizdžiai prarado lydinio priemokos svarbą dabartinėje situacijoje.
Dėl nuolatinio žaliavų trūkumo Vokietijos nerūdijančio plieno lakštų atsargos sumažėjo iki istoriškai žemo lygio. Pagal Vokietijos plieno asociacijos duomenis, nerūdijančio plieno plokščiųjų produktų sumažėjimas siekė 8,2% lyginant su praėjusiais metais, o per mėnesį 2,6% iki 1,11 mln. tonų ir liko žemiausios per 33 metus. Taigi, mažas atsargų lygis sąlygoja dabartinį plokščiojo plieno medžiagų trūkumą.
Rinkos dalyviai kalba, kad medžiagų prieinamumas turi viršenybę prieš kainą, o pirkėjų užsakymų kiekis sparčiai auga. Skaičiai atitinka bendrą situaciją Europoje. Aukštos kainos, ilgas pristatymo laikas ir beveik nėra jokios medžiagos. Be to, pramonei kenkia griežti importo apribojimai tokie kaip antidempingas, kvotos, kurie apsunkina, o gal net tampa neįmanoma, atvežti medžiagos iš ES ribų į Europą.
Vokietijos plieno gamintojai pareiškė, kad nerūdijančio plieno paklausa šiemet atsigavo, ir pridūrė, kad šis atsigavimas tęsis ir toliau.
Koroninė pandemija dar labiau pablogino ir taip įtemptą situaciją per metus ir paskatino paklausos žlugimą per metus, „Mes daugelį mėnesių dirbome mažų pardavimų vietoje – kai kuriais atvejais laikydamiesi techniškai įmanomų apatinių darbo režimų ribų“, – sako plieno bendrovės. Pasak jų nerūdijančio plieno paklausa balandžio mėnesį „žlugo“ ir rugpjūtį pasiekė žemiausią tašką. Rudenį įvyko atsigavimas, o gaunami užsakymai „gerokai atsigavo“ dėl atnaujintos gamybos automobilių pramonėje. Žaliavinio plieno pardavimai per metus sumažėjo 17,6%, sunkiųjų plokščių gamyba sumažėjo 23,9%.
Remianti įmonių šaltinių, sektorius technologiškai pasirengę ir gali įgyvendinti CO2 neutralaus plieno gamybos sprendimus. Žinoma, visi plieno gamintojai, taip pat skundžiasi, kad neturi pakankamai finansinių resursų atlikti CO2 mažinimo investicijoms.
Taiyuan Iron & Steel (Group) Co Ltd, taip pat žinoma kaip “TISCO”, šiuo metu yra antra pagal dydį Kinijos nerūdijančio plieno gamintoja. Pirmoje vietoje vis dar yra „Tsingshan“ grupė, kurios nerūdijančio plieno gamybos pajėgumai siekia 10 milijonų tonų per metus. Bet tai greitai pasikeis. Iki 2023 m. „Tisco“ ir „Baowu Steel Group“ planuoja pastatyti mega konglomeratą, kurio bendra galia sudarys apie 15 milijonų metrinių tonų nerūdijančio plieno. Iki 2025 m. tikslas siekia net 18 milijonų tonų. Tai padvigubintų TISCO metinę produkciją. Turėdami bendrą Tsingshan ir TISCO kiekį, azijiečiai planuoja pasiekti net 25 milijonus tonų metinės produkcijos per kelis ateinanančius metus.
Šiuo metu vykdomas didžiausių Kinijos geležies ir plieno gamintojų tokių kaip “TISCO” ir “BAOWU” konsolidavimas, taip pat mega konsorciumas skirtas nerūdijančio plieno gamybai, perdirbimui ir pardavimui. Šių priemonių taikymas plieno sektoriuje yra Kinijos pagrindinis tikslas. Be to, yra ir kitų šalies problemų tai yra didžiulė aplinkos ir oro tarša. Kinija įsipareigojo per 2021 m. sumažinti plieno gamybą nuo praėjusių rekordinių metų 1,06 mlrd. tonų, kad būtų sumažinta anglies dvideginio emisija. Plieno sektoriuje išmetama 15% visų Kinijos išmetamų teršalų, pralenkiant visas kitas gamybos kategorijas.
Gerai žinoma, kad Vakarai, ypač Europa ir Jungtinės Valstijos, labai rimtai vertina Kinijos nerūdijančio plieno rinką. JAV ir ES apsaugos priemonės yra nukreiptos būtent į šį didelį Azijos plieno monstrą.
Anglies tarifais planuojama apsaugoti ES, JAV vidaus plieno pramonę. Tai yra priemonės, kurias planuoja įvesti Vakarų valstybės, siekdamos nustatyti tolesnius baudžiamuosius tarifus produktams iš šalių, kuriose išmetama daug teršalų ir kurių aplinkos standartai yra žemi. Taigi, dar efektyviau apsaugoti savo vidaus plieno gamintojus. Kuris dėl vyriausybės spaudimo stokos ir novatoriškos dvasios stokos dabar turi bėgti paskui Azijos plieno gamintojus.
“TISCO” pranešimas, kad iki 2025 m. trigubai padidins nerūdijančio plieno gamybą, natūraliai skatina susirūpinimą, kad rinką užplūs pigus Kinijos nerūdijantis plienas. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo logiška. Turėdami bendrą Tsingshan ir TISCO kiekį, azijiečiai artimiausiu metu pasieks daugiau nei 25 milijonus tonų metinės produkcijos.
Bet jei pažvelgsime į bendrą vaizdą, tikriausiai viskas vėl atrodys kitaip.
Kinija planuoja ženkliai sumažinti plieno gamybą dėl oro ir aplinkos taršos, nes tai kelia rimtų problemų Kinijos valstybei ir jos piliečiams. Vakarų valstybės planuoja įvesti anglies tarifus, siekdami nubausti nešvarius produktus ir apsaugoti vidaus pramonę. Taip pat numatomas didžiulis rūpestis dėl naujų “TISCO” gamyklų.
Tangšano plieno regione aktyviai kovojama su senesniais, mažesniais ir nešvaresnių aukštakrosnių gamintojais. Kinijos plieno gamintojai aktyviai ieško naujų gamybos vietų Afrikoje. Didžioji dalis Tsingshano nerūdijančio plieno jau gaminama Indonezijoje.
Rinka Kinijoje toli gražu nėra perpildyta. Daugelis kitų Azijos šalių taip pat sparčiai auga ir vystosi: Indonezija, Malaizija ar Vietnamas. Šiose šalyse nerūdijančio plieno poreikis yra didžiulis. Jis ir toliau augs.
Vyriausybė rimtai žiūri į konsolidaciją. Panašu, kad Kinijos vyriausybė rimtai imasi konsorciumo priemonių plieno srityje. Gigantės gamyklos “TISCO” ir “BAOWU” planuoja pastatyti moderniausias pasaulyje, ko gero, mažiausiai taršias plieno gamyklas. Šį projektą palaikys vyriausybė, kuri aktyviai pašalins senas ir aplinkai kenksmingas gamyklas iš pramonės. Koncentravus naujas jėgaines, tikėtina, vienoje vietoje, neišvengiami išmetimai bus pašalinti iš gyventojų turinčių vietovių. Šiuo tikslu bus sumažinama bendra oro kokybės tarša Kinijoje.
Kinijos plieno bendrovės jau ieško naujų vietų būsimoms gamykloms. Ypač daug dėmesio skiriama Afrikai. Tai yra būdas vieną kartą išvengti galimo priverstinio nacionalizavimo. Tam kad pramonė taptų ekologiška, planuojama uždaryti senas liejyklas Kinijoje.
Kinija skatina naujoves aplinkos apsaugos srityje. Be to, šalis taip pat užkerta kelią Vakarų priemonėms sulaikyti Kinijos produktus pasienyje. Neabejotinai Vakarai yra ir tebėra pagrindinė Kinijos produktų ir prekių tikslinė grupė – ir jų ir toliau labai reikia.
Jei privatus Kinijos plieno sektorius neprisitaikys prie naujų sąlygų, jis turės sumokėti kainą vėliausiai prie Europos ir JAV sienų. Savo ruožtu Vakarai turės būti atsargūs, kad Azija nepaliktų senų ir taršos problemų turinčių plieno gamyklų.
Nuo 2020 m. pabaigos ir per 2021 m. pirmąjį ketvirtį „Ferro Chrome“ kainos labai padidėjo. Mūsų rinkos duomenys rodo, kad Kinijos didelio anglies dioksido ferro chromas padidėjo 37% už toną. Nors 2020 m. gruodžio 31 d. „Ferro Chrome“ etaloninė kaina ES buvo 1,175 USD, rinkos dalyviai sako, kad ji gali siekti net 1,60 USD / lbs. Tai būtų panašu į padidinto Kinijos didelio anglies dioksido kiekio „Ferro Chrome“ padidėjimą. Iš kur kilo šis dramatiškas FeCr kainų kilimas? Kadangi Kinija, didžiausia pasaulyje chromo rūdos tiekėja (po jos – Pietų Afrika), sausį buvo smarkiai apribota. Ulančabo mieste, pagrindiniame geležies lydinių gamybos centre Kinijoje, buvo liepta visoms mažoms lydykloms uždaryti krosnis. Be to, yra pranešimų, kad Pietų Afrika nustatys eksporto mokesčius chromo rūdoms. Dėl Kinijos trūkumo ir Pietų Afrikos mokesčių ferochromo kainos pakilo per pirmąjį ketvirtį ir šiuo metu yra stabiliai aukšatme lygyje.
Plieno ir nerūdijančio plieno rulonų trūkumas Europoje tęsiasi. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, pristatymo laikas iš integruotų plieno gamyklų, paprastai nuo 6 iki 12 savaičių, dabar pasiekė iki 5 mėnesių. Kai kurios gamyklos net nepriima užsakymų dėl 2021 m. trečiojo ketvirčio.
Manoma, kad mažiausiai ateinantys keturi mėnesiai bus labai sunkūs plieno pirkėjams, naujienų portalui „Kallanish“ sakė šaltiniai.
Kai kurių Vokietijos plieno gamyklų pajėgumai liko riboti, ir teigiama, kad jose yra tik sutartiniai kiekiai ir tik mažesni nei įprastai. Platintojų, prekiautojų ir paslaugų centrų atsargos mažėja greičiau, nei atsiranda naujos medžiagos. Rinkos šaltiniai teigė, kad užsakymai vėluoja per ilgai ir prekių tiesiog nepakanka.
Priešingai daugelio rinkos dalyvių įsitikinimui, kad staigus nikelio kainų sumažėjimas turėtų lydėti ir nerūdijančio plieno kainų kritimą, nerūdijančio plieno kainos ir toliau auga per pastarąją savaitę. Apie tai „Fastmarkets“ pranešė 2021 m. Kovo 19 d.
Šiuo metu nikelis prarado svarbų nerūdijančio plieno kainų rodiklį. Šiuo metu skaičiuojant yra daug svarbesnės kitos žaliavos tokie kaip ferochromas ar laužas.
Europos HRC rinka praėjusią savaitę taip pat vėl pajuto, kad plienas tapo negausia preke ES. Kainos ir toliau kilo dėl riboto prieinamumo. Be to, pasak „Fastmarkets“, ES plieno gamyklos, atrodo, ir toliau ieško būdų, kaip toliau didinti kainas. Taip pat teigiama, kad Liuksemburgo tarptautinė plieno gamybos korporacija „ArcelorMittal“ padidino HRC kainas Šiaurės Europoje dar 60 USD už toną.
Atsižvelgiant į rulonų trūkumą, kylančias kainas, labai apribotas importo galimybes ir dabartinį plieno gamybos sumažėjimą Kinijoje daugiau nei 100 000 tonų per dieną, Europos pirkėjams nebus lengviau papildyti atsargas. Nors Kinijos plienas ir toliau nebus patrauklus ES pirkėjams dėl apsaugos priemonių ir antidempingo priemonių, Kinijos sumažinimas turės įtakos pasauliniam prieinamumui.
Daugelis nerūdijančio plieno rinkos dalyvių tik nikelio kainą laiko pagrindiniu kainų tendencijų rodikliu. Vasarį, kai pranešėme, kad nikelis sumažėjo beveik 14%, buvo manoma, kad nerūdijančio plieno kainos taip pat kris. Tačiau kadangi tokiose svarbiose nerūdijančio plieno rūšyse kaip 430 / 1,4016 nikelio nėra arba 304 / 1,4301 nikelio kiekis yra tik 8%, galutinės jų kainos nepriklauso tik nuo šio metalo. Kaip pavyzdį pasirinkome „Ferrochrome“ plėtrą. „Ferro Chrome“ 18% įtraukta į 430 / 1.4016, kaip ir į 304 / 1.4301. Ir svarbus rodiklis nerūdijančio plieno gamyklų lydinio antkainiuose.
2021 m. kovo 15-19 d. atitinkama pramonės žiniasklaida praneša, kad karštai valcuotų plieninių juostų kainos Europos viduje vėl gerokai pakilo. Kainas lemia didelė paklausa ir bendras medžiagų trūkumas ES. Be to, pranešama apie pirmąjį plieno gamybos laiką 2021 m. gruodžio mėn.
Kinijos aliuminio kainos stabiliai kils 2021 m. pirmąjį pusmetį. Pasak, Nacionalinio liaudies kongreso ir Kinijos žmonių politinės konsultacinės grupės pirmininko Li Wei, dėka gamybos ir atsargų sumažėjimo, kurį paskatino ekonomikos atsigavimas ir didelė paklausa, vidaus lydyklos ir toliau pasieks sveiką pelno maržą.
Tuo tarpu pasaulinis aliuminio suvartojimas ir toliau augs, kai pasaulio ekonomika atsigauna po virusų padarinių. Tai ilgainiui bus naudinga vidaus aliuminio kainoms, skelbia valstybinė „China Nonferrous Metals News“, remdamasi Li.
Rinkos šaltiniai optimistiškai vertina Kinijos pirminių aliuminio kainų perspektyvas ir pelno maržas vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu. Baimės kad anglies neutralumas sulėtins gamybos augimą nėra. Paklausą palaikys naujų žaliąją energiją naudojančių transporto priemonių ir foto elektros sektorius.
Kinijos pagrindinė aliuminio pramonė stengiasi pasiekti mažesnius energijos vartojimo tikslus, nes gaminant sunaudojama daug šilumos energijos. Kinijos lydykloms bus naudinga naudoti hidroenergiją, kuomet rinkoje bus prekiaujama anglies dvideginio kvotomis. Kadangi, naudojant šiluminę energiją, lydyklų gamybos sąnaudos tiesiogiai padidės.
Dėl medžiagų trūkumo ir ilgo pristatymo laiko pirkėjai šiuo metu yra priversti pirkti bet kokią turimą medžiagą. Taip pat nesitikima, kad pavyks kaupti atsargas. „Negalite nusipirkti nė vienos tonos“, – vienas pirkėjas pasakojo agmetalminer.com.
2021 03 05 nikelio kaina metalų biržoje nukrito nuo 20.000 iki 16.000$. Bet įdomu tai, kad nerūdijančio plieno kainos vos sureagavo į krintantį nikelį. Kaip girdėjome iš informuotų šaltinių, plienininkams šiuo metu labiau rūpi kiti klausimai: geležies rūdos, chromo, laužo kainos ir vis dar labai ilgi bei netikslūs tiekimo terminai.
Analitikų teigimu, jau 2021 m. vasario mėnesio pabaigoje buvo tipiškos žaliavų kainų konsolidacijos. Iki kovo 2 dienos nikelio kainos tendencija buvo kylanti. Tuo metu pramonės naujienų antraštės ir analitikai taip pat vis dar buvo įsitikinę, kad nikelis ir toliau brangs.
2021 m. kovo 4 d., kitas smūgis dėl nikelio. Pramonės milžinė Tsingshan „WeChat“ praneša, kad tieks 100 000 T nikelio dviejų Kinijos baterijų tiekėjų. Dėl to nikelio kaina Londono metalų biržoje vėl krinta 8,5%. Azijos rezultatai yra dar dramatiškesni.
kovo 4 d., Indonezija pristato savo planus sukurti pilną vidaus baterijų gamybos liniją. Valstybinė kontroliuojančioji bendrovė turi būti įsteigta 2021 m. birželio mėn. Tikimasi, kad šios naujos gamyklos pagamins iki 150 000 T nikelio rūdos, iš kurios iki 70% bus panaudota vidaus baterijų pramonei. Iki šiol nikelis akumuliatoriams buvo kasamas daugiausia Kanadoje ir Australijoje, o transformacija elektrinio vairavimo rinkoje buvo laikoma ribota ir pakankama.
Be to, Tsingshanas nustebino rinką savo UBS pranešimu, kad ateityje galimas nikelio trūkumas tęsis iki 2030 m. ir tai gali siekti 2,2 mln. tonų.
Šie nikelio kiekiai, kuriuos čia teks pagaminti, kad padengtų Tsingshano 100 000 T nikelio matinio poreikį, greičiau mums rodo tolesnį nerūdijančio plieno žaliavų trūkumą. Taip yra todėl, kad pigesnės žaliavos, kurių daugelis iki šiol buvo naudojamos Azijos nerūdijančio plieno gamyboje, čia nukreipiamos aukštesnės kokybės gaminiams.
Akumuliatoriaus metalo naudotojų, tokių kaip „Tesla Motors“ vadovas Elonas Muskas, džiaugsmas dėl dabartinio kainų kritimo gali būti gana trumpas. Prieš kelias dienas E. Muskas savo „Twitter“ įraše sakė: „Nikelis yra didžiausias mūsų rūpestis dėl ličio jonų ląstelių gamybos mąsto didinimo“. Ir jis paskelbė ketinantis kai kurias „Tesla“ baterijas pakeisti iš nikelio į geležį.
Indonezijos pranešimas pradėti milijardo dolerių vertės nikelio baterijų projektą. Čia taip pat labai aktyviai reklamuojam patraukli nauda, kad pritrauktų užsienio investuotojus į Indoneziją. ES bylinėjasi su Indonezijos nikelio eksporto draudimu.
Bet kokiu atveju akumuliatorių gamintojai ir nerūdijančio plieno gamintojai patenka į konkurencinę situaciją.
Europoje tam tikrų plieno gaminių gamybos laikas dabar yra 2021 m. gruodžio mėn. Plieno prieinamumas Europos rinkoje yra labai ribotas, praneša rinkos šaltiniai. ES gamyklos negali patenkinti vyraujančios paklausos. Pirmųjų užsakymų šiuo metu net nesitikima iki gruodžio mėn. Nerūdijančio plieno rinka eina iš proto: pristatymo laikas ir kainos toliau auga. EUROFER prognozuoja plieno trūkumą, kuris gali pakenkti ES ekonomikai.
Išorinis šaltinis 2021 m. kovo 23 d. pateikė, kad nuo praėjusios savaitės vėl pastebima padidėjusi paklausa iš Lotynų Amerikos šalių. Taip pat pranešama, kad nepaisant Koronos pandemijos Brazilijos plieno gamintojai pernai pasirodė daug geriau, nei tikėtasi. Kaip praneša commodityinside.com, nerūdijančio plieno eksporto apimtys sumažėjo tik 6,9%. Atsižvelgiant į tai, kaip sunkiai pandemija paveikė pagrindinius Brazilijos plieno eksporto klientus – JAV ir Meksiką, tai tikrai gera žinia.
Brazilijos plieno gamintojai laiku suprato, kad reikia laiku paleisti aukštakrosnes ir gamyklas. 2020 m. Viduryje jie jau padidino savo gamyklų pajėgumus. Didėjanti paklausa didina Brazilijos plieno pardavimus.
Nerūdijančio plieno gamintojas „Acciai Speciali Terni“ (AST) bando vienašališkai ir atgaline tvarka taikyti kainų padidinimą jau sudarytoms tiekimo sutartims, kurių pagrindinę priežastį nurodo didėjančias žaliavų kainas kartu su dideliu nerūdijančio plieno laužo trūkumu. Tai labai padidino plieno gamintojų išlaidas. Žemas atsargų lygis visoje tiekimo grandinėje. Rinkos dalyviai dabar praneša apie rimtą tam tikrų rūšių ir dydžių trūkumą, ypač šaltai valcuotų 430 klasės rulonų.
Kai kurių plieno markių gamybos trukmės yra gruodžio mėn. Įvairių šaltinių duomenimis, ES gamyklos šiuo metu vėluoja užsakymų pristatymą iki 12 savaičių. Be to, kylančios žaliavų kainos, geležies laužo trūkumas ir gamybos sumažinimas Vakarų Europos gamyklose apibūdinami kaip kainų veiksniai. Ilgas plieno gamybos laikas daro įtaką ES rinkai.